Zastanawiamy się, ile magii przyniesie nam ten miesiąc. Myślimy o mikołajkowych niespodziankach, później zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia dla wielu trwają już od początku grudnia.
Często wynosimy z domów rodzinnych przekonanie, że należy wszystko drobiazgowo dopracować.
To błąd! Uczniowie twierdzą, że najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to spędzić ten czas w rodzinnej atmosferze, umocnić łączące nas więzi. Wtedy dzieci w rodzinnym gronie czują się bezpiecznie i swobodnie. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych.
Wigilia
Dzień wigilijny bogaty jest w zwyczaje i przesądy, które, jak wierzono, posiadały magiczną moc.W ten dzień dokładamy szczególnych starań, aby okazywać sobie wzajemnie życzliwość, ufając, że pomoże nam to w podobnej atmosferze przetrwać kolejny rok. Przetrwał też przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. W mniejszym stopniu Polacy pielęgnują tradycję umieszczania w jednym uszku w barszczu grosika – ten, kto na niego trafił, miał zapewnione szczęście i bogactwo w nadchodzącym roku. Niektórzy z nas przechowują w portfelu łuski z wigilijnego karpia, które mają przynieść pomyślność.
Pierniki to ciasto na Boże narodzenie
Symbole i zwyczaje bożonarodzeniowe
- Sianko pod obrusem – symbolizuje t narodzenie Jezusa w ubóstwie.
- Pierwsza gwiazdka – jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.
- Wspólna modlitwa – kolację wigilijną, w polskiej tradycji postną, rozpoczyna modlitwa i czytanie fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza lub Łukasza, dotyczącego narodzin Jezusa.
- Opłatek –. Dzielenie się opłatkiem ma w zamyśle zbliżać i łączyć ludzi. pełni uczestniczy w spotkaniu.
- Dodatkowe nakrycie –jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa.
- Świeca wigilijna – światło ma być znakiem zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, aby Jezus narodził się w każdym domu.
- Szopka – pozwala wyobrazić sobie miejsce narodzenia Jezusa.
- Potrawy – w zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście.
- Choinka – jako „drzewo życia” jest symbolem chrześcijańskim – ubiera się ją w dniu, w którym wspominamy naszych pierwszych rodziców: Adama i Ewę.
- Wspólne kolędowanie – radosne śpiewy, w które zaangażowani są wszyscy uczestnicy wieczerzy wigilijnej.
Więcej na stronie www.
- Posłuchajmy jak Polacy przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz